Právě si prohlížíte Příprava na experimentální střelby proti dronům

Příprava na experimentální střelby proti dronům

Masivní použití průzkumných i útočných dronů (UAS), jehož svědky jsme v rámci ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, vyvolává potřebu poskytnout vlastním silám obranu proti těmto prostředkům v momentě, kdy se dostanou do bezprostřední blízkosti menší než 300 metrů. Univerzita obrany proto na začátek září připravuje cvičení Hard Kill 24. Půjde o první experimentální střelby svého typu v prostředí Armády České republiky, které posouvají hranice výzkumu a rozvoje obranných schopností proti bezpilotním prostředkům.

HardKill 24 bude zkoumat účinnost ručních zbraní zejména proti dronům typu DJI Mavic 3 classic, DJI mini 2 a Autel EVO light+. Z důvodu šetření výdajů bude většina testů probíhat na vytisknutých 3D maketách, které budou zavěšeny pod drony. Tato inovativní metoda přináší nové možnosti výzkumu díky tzv. markérům, které zvýrazní místo zásahu a zároveň minimalizují rizika spojená s reálným působením na skutečné drony. Při experimentu bude také testován nový kolimátor od firmy SmartShooter, který umožní střelci optimalizovat trajektorii střely a provést výstřel v okamžiku přesného zásahu.

Na začátku roku 2024 prováděl tým složený z pracovníků Katedry letecké techniky, Katedry protivzdušné obrany a Katedry komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace přípravu na experimentální střelby. Ta spočívala v detailní rekognoskaci prostoru v Doupovských horách, identifikaci strategických míst pro plánované experimenty a přípravě terénu pro jejich realizaci. Paralelně s tím probíhala důkladná příprava pilotů dronů a testování závěsného systému.

Autor: Viktor Sliva z podkladů Viléma Hanuše, foto: Vilém Hanuš