Právě si prohlížíte Plukovník Bauer se v knize ohlíží za operací Renegade Vigil

Plukovník Bauer se v knize ohlíží za operací Renegade Vigil

Vedoucí Katedry letectva Univerzity obrany plukovník gšt. Miloslav Bauer se spoluautorem Radimem Kosteleckým vydali knihu, v níž se ohlížejí za operací Renegade Vigil NATO Summit Prague, od jejíhož provedení uběhlo právě dvacet let. Cílem operace bylo zajistit bezpečnost a hladký průběh summitu NATO v Praze v roce 2002. Křest knihy proběhl 22. listopadu ve Staré Boleslavi, kde bylo během operace dislokováno velitelství vzdušných sil a odkud byla řízena první velká operace našeho letectva po vstupu do Severoatlantické aliance. 

Na přípravu náročné operace mělo české letectvo k dispozici tři roky, které dělily vstup České republiky do NATO v březnu 1999 a samotný summit. Po celou tuto dobu se příslušníci leteckých sil učili a přizpůsobovali aliančním standardům pro bezchybné zajištění bezpečného nebe. 

„I když jsme od roku našeho vstupu do NATO pracovali dle standardů Aliance, summit byl pro nás takovou ´prověrkou´ schopností a úrovně práce splňující náročná kritéria ochrany vzdušného prostoru tak, jak je to zvykem ve všech zemích Aliance,“ uvedl během ceremoniálu plk. Miloslav Bauer, který tehdy působil jako náčelník Střediska navedení Národního střediska velení Vzdušných sil AČR.

V knize Mission „Renegade Vigil“ Completed Miloslav Bauer a Radim Kostelecký píší o ženách a mužích, kteří v době Summitu NATO 2002 nebyli vidět, ale důsledně střežili vzdušný prostor České republiky na svých pracovištích ve struktuře Vzdušných sil AČR. Na událost z doby před dvěma desítkami let přijeli na křest knihy zavzpomínat významné osobnosti Armády České republiky, mezi nimi bývalý náčelník generálního štábu generál Jiří Šedivý, velitel vzdušných sil generál Petr Čepelka, bývalí velitelé vzdušných sil generál Petr Mikulenka, generál Jiří Verner, generál František Padělek a mnoho dalších funkcionářů a kolegů, kteří se v době summitu a nejen při něm zasadili o bezpečné nebe.

Autor: Viktor Sliva