Právě si prohlížíte Odborníci jednali o uplatnění 3D tisku v armádní praxi

Odborníci jednali o uplatnění 3D tisku v armádní praxi

Rychlost výroby a okamžitá dostupnost – tyto dvě významné výhody produktů 3D tisku zazněly hned v úvodu workshopu nazvaného Revoluce ve vojenských operacích, která proběhla na půdě Univerzity obrany.

Jak může Armáda České republiky využít nejen již zmíněné, ale mnohé další výhody aditivní technologie, známé pod označením 3D tisk? O zodpovězení této otázky se v rámci workshopu pokusili zástupci armády, výzkumu a komerčního sektoru na půdě vojenské vysoké školy, která působí jako platforma spojující zmíněné tři sektory s cílem posílit obranyschopnost České republiky. Prorektor Univerzity obrany plukovník Jan Bořil v zastoupení rektorky-velitelky přivítal účastníky a podporu akce ze strany vojenské školy označil za součást rozvoje výzkumné a expertní činnosti jako priority jejího současného vedení.

Hlavní přednášky připravili odborníci působící právě na Univerzitě obrany. Jakub Hnidka z Katedry letecké techniky seznámil přítomné s principem 3D tisku a také s možným systémem výroby náhradních dílů pro vojenskou techniku. A právě administraci produktů vzniklých 3D tiskem označil za zásadní problém, který brání širšímu zavedení této technologie v armádní praxi, ředitel Sekce logistiky MO ČR brigádní generál Robert Bielený. „Není otázkou kde a co, ale jak,“ popsal problémy spojené se vznikem a hlavně evidencí prostorových výtisků.

Současné využití aditivní technologie v Armádě ČR a v jiných zemích popsal Tomáš Kolenský, který se před odchodem na Univerzitu obrany zasadil o její využití v praxi na základně v Čáslavi. „Snažíme se o to, aby pro naše studenty nebyl 3D tisk hudbou daleké budoucnosti, ale věcí každodenní potřeby,“ naznačil Tomáš Kolenský řešení dalšího problému současné armády – nedostatku erudovaných odborníků.

Autor: Viktor Sliva