Právě si prohlížíte Obtížná, ale hezká cesta přebornice

Obtížná, ale hezká cesta přebornice

Desátnice Diana Štráchalová z FVL UO a rotmistr Petr Orálek z Olomouce se stali přeborníky resortu obrany v lezení na obtížnost. Závody stejně jako v předchozích letech zorganizovala Univerzita obrany na osvědčené letecké stěně Duro v brněnských Maloměřicích. Uspěli i další reprezentanti UO, rotmistr Ondřej Studník se v soutěži mužů umístil na druhém místě a rotný Jonáš Jarolím se spolu s četařem Josefem Komrzým a poručík Michaelem Richterem z Liberce stali historicky prvními vítězi nové disciplíny na programu přeboru.

Studentka druhého ročníku specializace Velitel průzkumných jednotek Diana Štráchalová jako jediná z účastnic přeboru zdolala ve finálovém kole převis a následně celou vytyčenou cestu. Po opětovném návratu na pevnou zem označila cestu sice za těžkou, ale hezkou. „Lezení mám jako koníček a toto jsou mé jediné závody,“ doplnila pak vítězka po závěrečném ceremoniálu. Lezecké umění by ráda uplatnila jako instruktorka na vojenském trenažéru Jakub.

Novinkou letošního přeboru bylo vojenské lezení za pomoci autoblokantů a slaňovacích brzd, kdy tři členové družstva štafetově vystoupali po laně do desetimetrové výšky a poté slanili. Letošního premiérového klání se zúčastnilo devět družstev, zčásti smíšených. „Rozšíření jsme provedli na základě trendu poslední doby, kdy jednak podporujeme závody v rámci jednotlivých sportovních aktivit, ale teď chceme navíc posílit i vojenskou stránku. Proto vedle komplexních soutěží jako je Summer či Winter Survival zařazujeme i specializované závody, jako je právě tady lezení ve vojenské ústroji,“ vysvětlil premiéru nové soutěžní disciplíny na programu lezeckého přeboru podplukovník gšt. Jiří Malík z OdTV ORPřV SRS MO.