Právě si prohlížíte Nadrotmistr Kala ve stříbrném týmu na Mistrovství Evropy v dynamické střelbě

Nadrotmistr Kala ve stříbrném týmu na Mistrovství Evropy v dynamické střelbě

Nadrotmistr Jakub Kala ze školního pluku ve dnech 24. – 30. září reprezentoval Univerzitu obrany a Českou republiku na Mistrovství Evropy v dynamické střelbě dle pravidel IPSC v Řecku. Svou úspěšnou účast popsal v následujícím článku.

Evropský šampionát se konal poblíž města Korint na krásně střelnici v areálu výcvikového centra řecké armády a policie. Celkem se účastnilo přes 1500 střelců převážně z Evropy, ale nechyběli ani střelci ze zbytku světa jako reprezentanti USA, Argentiny, Brazílie, Filipín, Kanady a Jižní Afriky.

Pořadatelé si pro střelce nachystali celkem 24 různě náročných střeleckých situací, které dohromady čítaly minimálně 464 ran. Ve střelbě dle pravidel IPSC se hodnotí jak zásahy, tak čas, za který zvládne střelec situaci odstřílet. Mezi situacemi nechyběla ani střelba silnou či slabou rukou.

Do místa konání jsem přiletěl 21. září a díky tomu jsem měl ještě možnost trénovat v místních podmínkách a především ověřit si nástřel a funkčnost zbraně. Dále jsem mohl vymyslet strategii na řešení střeleckých situací, jako pořadí terčů, které terče střílet v pohybu a které z místa, a v neposlední řadě v jakých místech přebíjet. Posledním krokem byla registrace do závodu, kde probíhá i kontrola zbraně a vybavení, aby odpovídaly daným pravidlům.

Poté už následovalo slavnostní zahájení šampionátu. Všichni střelci šli průvodem přes město Korint až do přístavu. Další den už jsme brzo ráno jeli na střelnici, kde nás čekalo to pravé zahájení – střelba na naší první situaci, která kvůli nervozitě bývá většinou tou nejhorší. Každý den jsme stříleli celkem 6 střeleckých situací. Celá akce byla organizačně skvěle zvládnuta, především však časový plán. Po odstřílení celého závodů jsme se jako tým umístili na 2. místě. Individuálně jsem obsadil 23. místo z celkem 115 střelců v naší divizi. Vzhledem k tomu, že to pro mě byl první takto velký závod, jsem spokojen a nasbíral jsem spoustu zkušeností do dalších závodů a poznatků, které mohu použít jak pro vlastní trénink, tak i do výcviku.

Na závěr bych rád ještě jednou poděkoval Univerzitě obrany za možnost účastnit se tohoto šampionátu a spolu s ní také České asociaci dynamické střelby.

Autor: Jakub Kala: foto: archiv autora