Právě si prohlížíte Konference o 3D tisku

Konference o 3D tisku

Česká armáda i český obranný průmysl mají stále větší zájem o aditivní výrobu, tedy o 3D tisk. Praktickým využitím se zabývají i vědecká a univerzitní pracoviště, včetně Univerzity obrany. Ta hostila ve spolupráci s neziskovou organizací DefSec Innovation Hub konferenci, která svedla dohromady soukromý sektor, akademiky a zástupce armády. „Pro naši univerzitu není aditivní výroba nic nového, se soukromým sektorem spolupracujeme. Všichni si ale přejeme, aby tempo zavádění inovativních technologií do budoucích vojenských schopností bylo o poznání rychlejší,“ říká Zuzana Kročová, rektorka Univerzity obrany.

Česká armáda je zatím se zaváděním 3D tisku pozadu. „Souhlasím s paní rektorkou, že musíme zvýšit tah na bránu. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom byli v této disciplíně úspěšní. Musíme se zamyslet, jak zrychlit akviziční procesy. Od spolupráce s Univerzitou obrany si slibujeme, že bude katalyzátorem těchto změn,“ zdůrazňuje Tomáš Soóky ze společnosti 3Dwiser, zabývající se problematikou 3D tisku a 3D skenování.

Univerzita obrany je díky svému těsnému propojení s Ministerstvem obrany logickým partnerem. Nezpochybnitelnými a odhodlanými partnery jsou ale i civilní univerzity a jejich vědecká pracoviště. Konference tohoto typu se neobejdou bez účasti expertů z Českého vysokého učení technického. V Brně se ve sdílení informací a aktuálních trendů dobře doplňovali se svými protějšky se Západočeské univerzity. „Jsme připraveni podpořit rozvoj útvarů aditivní výroby v armádních jednotkách, aby byla připravena na rychlý budoucí růst aditivní výroby pro armádní užití,“ shrnul jménem akademiků profesor Michael Valášek z pražského ČVUT.

Autor: Aleš Pospíšil (upraveno)