Právě si prohlížíte Jak co nejlépe vycvičit nové piloty? Odpověď hledají velitelé evropských leteckých akademií na Univerzitě obrany

Jak co nejlépe vycvičit nové piloty? Odpověď hledají velitelé evropských leteckých akademií na Univerzitě obrany

Diskuse, jak se postavit ke specifikům generace Z, která v současnosti vstupuje do vojenského školství, je jedním z hlavních témat výročního jednání Asociace velitelů leteckých akademií a univerzit „CC EUAFA 2023“, jež od středy do pátku probíhá na Univerzitě obrany. Naše jediná vojenská vysoká škola hostí zástupce vzdělávacích institucí z deseti evropských zemí.

Vzhledem k fyzickým i studijním předpokladům současných mladých lidí jsou změny v přípravě leteckého personálu, ale především pilotů, nezbytné. „Tato situace však nesmí vést ke snižování nároků na zdravotní klasifikaci a kognitivní vlastnosti studentů,“ zdůrazňuje plukovník Miloslav Bauer, vedoucí Katedry letectva na Univerzitě obrany. Jeho kolegové poukazují na fakt, že více než dvě třetiny přihlášených zájemců o atraktivní profesi nakonec ke studiu nenastoupí. V našich podmínkách by proto kromě kvalitnějšího screeningu uchazečů měla vyšší úspěšnost v průběhu studia zajistit také motivace studentů k lepšímu rozvoji jejich schopností. Takovou motivací je mimo jiné fakt, že příští studenti se již budou připravovat na nové, moderní stroje, jejichž nákup je v jednání nebo dokonce již probíhá.

Příprava pro stroje nové generace

S novou technikou se už nyní lze setkat na základně v Náměšti nad Oslavou. Její návštěva je proto jedním z bodů programu brněnského jednání EUAFA. Účastníci budou mít možnost seznámit se s tamním simulátorem H-1, určeným pro výcvik pilotů amerických vrtulníků Venom a Viper.

Asociace velitelů evropských leteckých akademií EUAFA ( European Air Force Academies) vznikla na popud velitelů evropských vzdušných sil v roce 1993. Hlavním posláním EUAFA  je nalézat nové způsoby pro vzdělávání a spolupráci mezi evropskými vzdušnými silami jednotlivých států a to i mimo rámec členských států EU a NATO. Kromě již zmíněné problematiky jednají účastníci také o spolupráci leteckých institucí v rámci programů ERASMUS+ a EMILYO nebo o plánu mezinárodních aktivit studentů mezi členskými zeměmi v budoucích letech.

Autor: Viktor Sliva