Právě si prohlížíte Gaudeamus 2022

Gaudeamus 2022

Zcela novou expozicí, jejíž dominantou je letecká řídicí věž, se Univerzita obrany od úterý představuje středoškolským studentům v pavilonu V brněnského výstaviště. Právě zde od 1. do 4. listopadu probíhá již XXVIII. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus.

„Aktivitu v armádě máme už v rodině, konkrétně do ní vstoupil můj brácha a navíc se naše rodina včetně mě považuje za patrioty. Sám jsem o práci v armádě dost přemýšlel,“ říká o důvodech návštěvy expozice Univerzity obrany Martin M. z gymnázia v Pacově. Jemu samotnému i mnohým dalším návštěvníkům poskytují studenti i pracovníci univerzity informace o podmínkách přijetí i samotného studia na jediné vojenské vysoké škole v České republice. Navíc zástupci Univerzity obrany ve středu a ve čtvrtek školu představují v rámci cyklu přednášek v přilehlých sálech a Pedagogickém centru. Příslušníci Rekrutačního střediska Morava zájemcům o studium a profesionální službu v Armádě ČR pak v expozici přiblížují administrativní proces nutný k povolání uchazeče do služebního poměru vojáka z povolání. 

Specifické postavení školy dokládají i ukázky používaných technologií či výsledků výzkumu. Na řadě pracovišť se zájemci například mohou seznámit hned s několika simulátory –  leteckým, protivzdušné obrany či wargamingovým VBS2. Představen je také vývoj vojenských robotů, bezpilotní létající prostředek Embention F300 nebo kvadroptéra, za jejíž konstrukci byli studenti oceněni na letošní mezinárodní soutěži v Káhiře. Nechybí ani ukázka vojenského zdravotnictví či meteorologické pokusy.  

Jaká by to byla expozice vojenské školy, kdyby chyběla ukázka bojových dovedností studentů, zde v podání členů zájmové skupiny Commandos. Jejich atraktivní vystoupení probíhají každý den veletrhu od 9.30, 10.30 a 11.30 hodin.

Autor: Viktor Sliva