Právě si prohlížíte Exkurze na Ústavním soudu

Exkurze na Ústavním soudu

Studenti učebních skupin 12-3BO-C a 15-5LZ navštívili v rámci výuky práva Ústavní soud České republiky. Jak tuto návštěvu vnímal jeden ze studentů?

Exkurze začala shromážděním před hlavním vchodem budovy Ústavního soudu, po vstupu jsme se podrobili prohlídce, tedy prošli přes detektor. Jakmile stráž Ústavního soudu zjistila, že pro ně nejsme nebezpeční, mohli jsme pokračovat.

Od té chvíle si nás převzal generální sekretář Ústavního soudu dr. Vlastimil Göttinger, který nás nadále celou budovou provázel, na naší cestě nám vyprávěl o historii budovy, jak a proč vznikla, jaké problémy doprovázely výstavbu, jaký byl původní účel budovy apod.

První zastávkou se stal původně hlavní vchod do budovy, kde jsme si mohli poprvé prohlédnout krásnou a detailní architekturu budovy, a to jsme byli teprve u vchodu. Před lety, během rekonstrukcí, byla v této místnosti nalezena časová schránka s původní dokumentací a plány budovy, v blízké budoucnosti se plánuje ve stejné oblasti uložit novou časovou schránku se vzkazy pro budoucí generace.

Exkurze pokračovala po původně hlavním schodišti do dalšího patra, tzv. předsálí, odtud jsme se vydali do jedné ze tří jednacích síní soudu, kde, jak jsme se dozvěděli, byla původně kavárna. Poté jsme se přesunuli do hlavní jednací síně, tzv. sněmovny, která je hlavním klenotem budovy. Celá budova byla vystavěna tak, aby byla geometricky přesná a zasedací místnost byla centrem budovy, to dokazovalo obrovské historické střešní okno, kde byl vyznačen přesný střed celé stavby. Ve sněmovně jsme mohli spatřit skutečně nádherné architektonické bohatství, které tato stavba představuje, zdi zdobené papírovými tapetami, nerozeznatelnými od skutečného mramoru, nádherné stropní malby a všeobecná úprava zdí a mramorových pilířů společně s balkony po bocích místnosti. V přední části se pak pyšnilo patnáct křesel ústavních soudců.

Pan Göttinger nám zde vyprávěl o ústavním soudnictví, kdy a kde byl jeho zrod, proč byla potřeba mít takovýto orgán, který by dohlížel na samotnou ústavnost. Ve zbývajícím čase jsme se vydali do vyššího poschodí, do malého muzea Ústavního soudu, kde byly vystaveny portréty ústavních soudců, kopie původních dokumentů nalezených v časové schránce a původní i nynější taláry soudců. Exkurzi jsme zakončili společnou fotkou a přáním mnoha štěstí do budoucího studia.

Na závěr bych rád poděkoval panu dr. Göttingerovi za velice zajímavou a poučnou přednášku, kterou dokázal zábavně obohatit. Zároveň děkuji našim učitelům, kteří nám tuto návštěvu, vůbec nejdůležitější budovy české justice, umožnili.

Autor: Tomáš Hendrych