Právě si prohlížíte Devíti studentům se otevřel svět pod hladinou

Devíti studentům se otevřel svět pod hladinou

Všech devět studentů Univerzity obrany převážně z prvního ročníku, kteří v uplynulých měsících absolvovali potápěčský kurz, o víkendu úspěšně složilo závěrečné zkoušky a získalo potápěčskou certifikaci CMAS * pro přístrojové potápění. „Kurzu jsem se účastnil, jelikož mě potápění vždy přitahovalo, a také rád cestuji a chci mít možnost se na svých dovolených podívat i na to, co je pod hladinou,“ zdůvodňuje svou účast v kurzu student 5. ročníku rotmistr Jan Drábek, člen cechu dělostřelců. Cesta k potřebnému dokladu pro něj i ostatní však začala již během zimy.

„Na teoretických hodinách jsme dostali základy fyziky, fyziologie, anatomie, probrali jsme různá rizika, která s potápěním souvisejí, prošli jsme i rychlokurzem první pomoci, abychom byli schopni si případně navzájem pomoct,“ popisuje první část přípravy jedna z účastnic kurzu, četařka Anna Karfíková. Zahájení praktického výcviku na bazénu v KJB se oproti původnímu plánu posunulo až na konec května, což se vzhledem k průběhu počasí nakonec ukázalo jako výhoda.

„Máme to tady po vojensku, protože jsem voják a dbám na dril,“ popsal řádné uspořádání přístrojového vybavení na břehu bazénu Jindřich Holopírek z Katedry ženijních technologií, který následně jako vedoucí instruktor kurzu minulý čtvrtek odpoledne dohlížel na to, zda všichni účastníci po čtyřech dnech praktického výcviku ovládají předepsané dovednosti, k nimž právě přibylo i odkládání a opětné připoutání zátěže.

Kurz pak vyvrcholil o uplynulém víkendu, kdy se celá skupina kurzantů a instruktorů přemístila do lomu v Hostěradicích. „Podmínky byly diametrálně odlišné, ve vodě nebyla tak dobrá viditelnost a teplota se taktéž rapidně lišila od vody bazénové. První den na lomu jsme si prověřili své dovednosti v hlubší vodě (cca 5 metrů), cílem bylo také zjistit, zda jsme vůbec schopni vyrovnávat tlak v uších a do větších hloubek se ponořit,“ popisuje další krok v přípravě četařka Karfíková. Následovaly ponory do větších hloubek okolo 13 metrů, kde potápěčští nováčci pracovali v takzvaných buddy týmech pod dozorem zkušených instruktorů.

„V rámci zakončení kurzu jsme byli přijati do Klubu potápění Univerzity obrany a dostali jsme příslušná osvědčení. Chtěl bych za sebe a za ostatní účastníky kurzu poděkovat všem instruktorům, kteří se nám věnovali a předávali nám cenné informace,“ uzavírá rotmistr Drábek, který tak ke svým cestovním dokladům nyní může připojit i potápěčský certifikát.

Autor: Viktor Sliva, foto: na suchu a ve vzduchu Lucie Humpolíčková, z vody Roman Hrib