Právě si prohlížíte CJV systematicky podporuje výuku cizích jazyků v Ukrajinských ozbrojených silách

CJV systematicky podporuje výuku cizích jazyků v Ukrajinských ozbrojených silách

V uplynulých více než dvou letech je nedílnou součástí mezinárodních aktivit Centra jazykového vzdělávání spolupráce s ukrajinskou stranou. Tato spolupráce je koordinována s Ministerstvem obrany České republiky a programem NATO Defence Education Enhancement Programme (DEEP).

Centrum jazykového vzdělávání (CJV) se dlouhodobě a systematicky snaží podporovat jazykové vzdělávání v ukrajinských ozbrojených silách. Ačkoliv se může zdát, že v zemi sužované válkou nebudou v armádě zdroje a kapacity pro jazykové vzdělávání, opak je pravdou. Především nutnost spolupráce se státy, které Ukrajině poskytují vojenskou podporu, sdílení zpravodajských informací, zaškolování vojenského personálu k obsluze západní vojenské techniky, to vše a mnohé další úkoly pro ukrajinské ozbrojené síly znamená potřebu rozvíjet jazykové kompetence vojáků, především v jazyce anglickém.

CJV na základě potřeb a preferencí ukrajinské strany s podporou programu NATO Defence Education Enhancement Programme (DEEP) formuje nabídku aktivit, které mají potenciál přispívat k udržování a rozvoji schopnosti jazykového vzdělávání ukrajinských ozbrojených sil. Tato nabídka zahrnuje jazykové kurzy pro příslušníky ozbrojených sil, stáže ukrajinských vyučujících na pracovištích CJV, odborné semináře a školení pro vyučující a zkoušející, sdílení studijních a výukových materiálů a společné konverzační on-line diskuzní kluby pro posluchače CJV a posluchače ukrajinských jazykových kurzů. Výše uvedené aktivity jsou uskutečňovány jak formou fyzických návštěv ukrajinských kolegů na CJV, tak i ve vhodných případech prostřednictvím videokonferencí.

Doposud byla uskutečněna řada z plánovaných aktivit. V roce 2024 to byly dva kurzy anglického jazyka pro ukrajinské důstojníky – jeden k získání úrovně 2 a jeden k získání úrovně 3 podle STANAG 6001. Dále CJV umožnilo výukové stáže pro 6 vyučujících anglického jazyka z Ukrajiny. Ti se měli možnost detailně seznámit se systémem rezortních jazykových kurzů, jejich plánováním, pretestací, ale především způsobem organizace a provádění výuky v těchto kurzech, do které se i zapojili. Dále se experti CJV na oblast tvorby testových materiálů podle STANAG 6001 podíleli na přípravě a provedení virtuálního semináře „Ask the Expert“, který byl v listopadu 2024 zorganizován pro účastníky ukrajinského kurzu Ukrainian STANAG 6001 Testing Familiarization Course.

V roce 2025 CJV dále ukrajinské straně poskytlo poměrně velké množství v rezortu MO ČR již nevyužívaných výukových a studijních materiálů „American Language Course“. V březnu 2025 proběhl týdenní workshop pro deset řídicích pracovníků (vedoucích kateder a dalších jazykových pracovišť a jazykových škol ukrajinských ozbrojených sil) zaměřený na problematiku zajišťování kvality v jazykovém vzdělávání v ozbrojených silách. Formou videokonference CJV zorganizovalo pro ukrajinské vyučující rovněž kalibrační seminář zaměřený na korektní výklad deskriptorů úrovně 2 a 3 podle NATO STANAG 6001.

Ještě v tomto roce se předpokládá realizace dvoutýdenního workshopu zaměřeného na problematiku tvorby testových materiálů, řízení procesů spojených s pretestacemi a testováním podle STANAG 6001, kalibraci hodnotitelů u jazykových zkoušek a související otázky. Připravovány jsou další stáže ukrajinských vyučujících anglického jazyka na pracovištích CJV a společné konverzační videokonference pro posluchače ukrajinských kurzů angličtiny a posluchače rezortních jazykových kurzů na CJV, ale i studenty Univerzity obrany.