Právě si prohlížíte Aviatická pouť

Aviatická pouť

O posledním květnovém víkendu hostilo pardubické vojenské letiště každoroční velký letecký a dětský den s názvem Aviatická pouť. Představili se zde piloti se svou technikou od doby První republiky, až po současné moderní akrobatické a stíhací letouny. Kromě leteckých ukázek bylo mnohé k vidění také na zemi, ať už statické ukázky letecké techniky, vybavení IZS ČR, nebo spolky představující se v dobových kostýmech se svým restaurovaným vybavením.

Na pouti nechyběl ani stánek Univerzity obrany,  v němž jsme se věnovali zájemcům o studium, či podávali informace všem fanouškům letectví, armády a vzdělávání. Nejvíce však byl univerzitní prostor  vyplněn dětmi, neboť jsme  se zapojili do zdejších oslav dětského dne. Případní budoucí piloti a pilotky poté, co splnili logický úkol, dostali krom zasloužené odměny také možnost vyzkoušet si náš letecký simulátor letounu L-39 v provedení ve virtuální realitě. Tento stroj se používá v Centru leteckého výcviku (CLV) jako letadlo pro pokračující výcvik vojenských letců směřujících na 21. Základnu taktického letectva v Čáslavi. V roce 2024 je očekávána dodávka nových verzí L-39 NG, na kterou se instruktoři i studenti CLV již těší.

Mezi vrtulníkové ukázky programu se tradičně zařadila akrobatická sestava helikoptéry Bo-105, která je schopna mimořádných leteckých poloh díky svému pevnému titanovému uchycení listů v rotorové hlavě. Známý pilot Felix Baumgartner, proslavený mimo jiné seskokem ze stratosféry, předvedl s vrtulníkem vskutku jedinečnou podívanou. Dále se na rozloučenou ve své poslední veřejné ukázce představil vrtulník Mi-35/24V Hind zvaný „Alien“ z 22. Základny vrtulníkového letectva. Tyto stroje končí svou 47 let trvající službu v letectvu AČR a budou v červnu nahrazeny prvními stroji AH-1Z Viper a UH-1Y Venom.

Zlatým hřebem programu letounů bylo vystoupení Lukasze Czepiela se  strojem CARBON CUB, s  nímž dokázal přistát na heliportu dubajského mrakodrapu. Dále se představila také formace AČR Casa a 2x Gripen následovaná sólo akrobatickou ukázkou JAS-39 Gripen a mnoho dalších skvělých pilotů s jejich stroji. Opomenuta nesmí být ani  letecká ukázka instruktora CLV Martina Šonky s jeho akrobatickým speciálem Extra a též Zlínem Z-142 CAF, který používají letečtí žáci v CLV k výcviku.

Počasí posledního květnového víkendu přineslo jasnou oblohu a krásný výhled, věřím, že si desítky tisíc fanoušků letectví tento „svátek“ užili a budeme se těšit zase za rok na viděnou.

Autor: Ondřej Severa