Právě si prohlížíte Absolventka poručice Svobodová již působí na základně v Náměšti

Absolventka poručice Svobodová již působí na základně v Náměšti

Poručice inženýrka Lucie Svobodová působí na svém prvním pracovišti na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Ovšem ještě před dvěma měsíci, na konci července prožívala slavnostní chvíle při vyřazování absolventů Univerzity obrany, jejichž součástí je symbolické pasováni prostřednictvím nejlepšího z nich. Díky vzornému přístupu ke studijním povinnostem a úspěšnému zvládnutí akademické i vojenské složky studia se letos dostalo této významné pocty právě poručici Lucii Svobodové. „Myslím si, že to byla událost, kterou už nikdy nezažiji, takže jsem velmi ráda, že jsem mohla být něčeho takového součástí,“ ohlíží se Lucie za okamžikem, který svým divákům živě zprostředkovala Česká televize.

Olomoucká rodačka Lucie Svobodová navštěvovala Základní školu Helsinská a poté Gymnázium Olomouc – Hejčín. Po absolvování střední školy se rozhodla pro studium medicíny, její plány však zhatila úskalí anatomie. Ani to ji však od vysokoškolských studií neodradilo a po ročním pracovním úvazku se na radu rodičů, kteří sami působí v bezpečnostním sboru, rozhodla pro kariéru profesionálního vojáka. Při výběru konkrétní specializace sehrála svou roli Luciina záliba v matematice, která ji pomohla vypořádat se s úskalími oboru Řízení finančních zdrojů. Jak ovšem Lucie sama říká, na svém novém pracovišti samotnou matematiku použije v omezené míře, protože se bude věnovat akvizicím, což vyžaduje především důkladnou znalost postupů a předpisů pro pořizování majetku.

Lucie se aktivně zapojila do života školy, zastupovala ji na propagačních akcích a stala se také její tváří, když se zúčastnila pořizování prezentačních snímků. Pravidelně se účastnila soutěží Studentské tvůrčí činnosti na Fakultě vojenského leadershipu a v jednom z ročníků zvítězila. V samotném závěru studia v únoru 2022 získala možnost zúčastnit se týdenního kurzu pro studijní specializaci Řízení finančních zdrojů v řecké Soluni s názvem Budget and Finance in the EU Defence Sector.

Kromě získání odborných znalostí finančního a majetkového zaměření byla součástí pětiletého studia Lucie Svobodové i vojenská příprava, která zahrnuje také výcvik v poli. V jeho průběhu získala první zkušenosti s řízením lidí. Ve třetím ročníku v rámci Kurz základní přípravy působila jako instruktorka. Přiřazena byla k Aktivním zálohám. „Těchto 7 týdnů strávených ve Vyškově pro mě bylo určitě velkou zkušeností a zážitkem, kde jsem se seznámila se spoustou nových lidí, kterými se obklopuji dodnes,“ ohlíží se Lucie za svým instruktorským působením.  

Ve výcvikovém prostoru Březina během přípravy v poli také tehdejší desátnice zažila nejtěžší chvíle v uniformě: „Tři dny tehdy souvisle pršelo, vše bylo mokré a nedalo se to usušit, nakonec jsem to ale i s ostatními zvládla,“ ohlíží se Lucie za okamžiky, kdy musela projevit vůli jít za svým cílem. Tuto cestu se jí také podařilo dokončit, a díky úspěšnému završení studia a vynikajícím studijním výsledkům tak mohla ze své alma mater odejít na prestižní působiště – leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou, kde zahajuje svou profesní kariéru na pracovišti štábu na Skupině pořizování majetku a služeb.

A jaký vzkaz by poručice inženýrka Lucie Svobodová zanechala případným následovníkům? „Pokud máte tu možnost a zdravotní stav vám to dovoluje, tak na Univerzitě obrany můžete strávit krásných pět let života. Získáte kamarády na celý život, zážitky a zkušenosti jako na žádné jiné vysoké škole a určitě na to budete v budoucnu rádi vzpomínat. Myslím si, že Univerzita nabízí široké spektrum možností na všech třech fakultách, takže každý si tu najde to své, co ho zajímá a baví,“ shrnuje Lucie svou studijní zkušenost.

Autor: Viktor Sliva, foto: autor, Štěpán Látal, archiv Lucie Svobodové